Cast 233
Sonequa Martin-Green
Michael Burnham (65 episodes)
Doug Jones
Saru (65 episodes)
Mary Wiseman
Sylvia Tilly (65 episodes)
Anthony Rapp
Paul Stamets (65 episodes)
Wilson Cruz
Dr. Hugh Culber (59 episodes)
Emily Coutts
Lt./Lt. Cmdr. Keyla Detmer (49 episodes)
Oyin Oladejo
Lt./Lt. Cmdr. Joann Owosekun (44 episodes)
Patrick Kwok-Choon
Lt./Lt. Cmdr. Gen Rhys (43 episodes)
Ronnie Rowe
Comm Officer 2 / Lt./Lt. Cmdr. R.A. Bryce (36 episodes)Shuttle Pilot (1 episode)
David Ajala
Cleveland 'Book' Booker (36 episodes)
Sara Mitich
Lt./Lt. Cmdr. Nilsson (26 episodes)Airiam (9 episodes)
Blu del Barrio
Adira Tal (32 episodes)
Shazad Latif
Ash Tyler (29 episodes)
Michelle Yeoh
Emperor Philippa Georgiou (21 episodes)Captain Philippa Georgiou (3 episodes)
Julianne Grossman
Discovery Computer (voice) (22 episodes)Sanctuary Voice (voice) (1 episode)
David Benjamin Tomlinson
Lt. J.G. Linus the Saurian (18 episodes)Cosmo Traitt (1 episode)Kelpien Servant (1 episode)Young Su'Kal (1 episode)Klingon (1 episode)Linus / Kelpien Villager #1 (1 episode)
Oded Fehr
Fleet Admiral Charles Vance (17 episodes)
Raven Dauda
Dr./Cmdr. Tracy Pollard, M.D. (16 episodes)
Jason Isaacs
Gabriel Lorca (15 episodes)
Maulik Pancholy
Dr. Nambue (15 episodes)
Anson Mount
Christopher Pike (14 episodes)
Mary Chieffo
L'Rell (14 episodes)
Tig Notaro
Commander (Cmdr.) Jett Reno (14 episodes)
Jayne Brook
Admiral Katrina Cornwell (12 episodes)
Rachael Ancheril
Cmdr. Nhan (12 episodes)
Hannah Cheesman
Lt. Cmdr. Airiam (12 episodes)
Annabelle Wallis
Zora (voice) (12 episodes)
Tara Rosling
President T'Rina (11 episodes)
Callum Keith Rennie
Raynor (10 episodes)
Ian Alexander
Gray Tal (10 episodes)
Chelah Horsdal
Federation President Laira Rillak (10 episodes)
Kenneth Mitchell
Kol (5 episodes)Invigilator Aurellio (2 episodes)Kol-Sha (1 episode)Time Keeper Tenavik (1 episode)
Ethan Peck
Spock (8 episodes)Spock (voice) (1 episode)
Fabio Tassone
Book's Ship Computer (voice) (9 episodes)
Mia Kirshner
Amanda Grayson (8 episodes)
Alan van Sprang
Leland (8 episodes)
Nicole Dickinson
Yeoman Colt (2 episodes)Klingon (2 episodes)Strong Regulator (1 episode)Orion Delegate (1 episode)Talosian #3 (uncredited) (1 episode)Hadley (1 episode)
Shawn Doyle
Ruon Tarka (8 episodes)
Avaah Blackwell
Lt. Ina (4 episodes)Kelpien Council Member #2 (1 episode)Osnullus Trader (uncredited) (1 episode)Captain Rahma (1 episode)
David Cronenberg
Kovich (7 episodes)
Orville Cummings
Lt. Christopher (7 episodes)
Arista Arhin
Young Michael Burnham (6 episodes)
Phumzile Sitole
Ndoye (6 episodes)
Tasia Valenza
Shenzhou Computer (voice) (5 episodes)
Rebecca Romijn
Number One (5 episodes)
Rekha Sharma
Commander Landry (5 episodes)
Riley Gilchrist
Admiral Shukar (2 episodes)Andorian Regulator (2 episodes)Andorian Admiral (1 episode)
Vanessa Jackson
Lt. Audrey Willa (5 episodes)
Sonja Sohn
Dr. Gabrielle Burnham (5 episodes)
Javid Iqbal
Voq (4 episodes)
Bahia Watson
May Ahearn (4 episodes)
Damon Runyan
Ujilli (4 episodes)
Ali Momen
Kamran Gant (4 episodes)
Conrad Coates
Admiral Terral (4 episodes)
Michael Ayres
Transporter Technician / Transporter Officer (4 episodes)
Hannah Spear
Siranna (2 episodes)Dr. Issa (2 episodes)
Janet Kidder
Osyraa (4 episodes)
Luca Doulgeris
Leto (4 episodes)
Hiro Kanagawa
Dr. Hirai (4 episodes)
Christopher Russell
Milton Richter (3 episodes)
Rainn Wilson
Harry Mudd (3 episodes)
Clare McConnell
Dennas (3 episodes)
Sam Vartholomeos
Danby Connor (3 episodes)
Yadira Guevara-Prip
Me Hani Ika Hali Ka Po (3 episodes)
Samora Smallwood
Lt. Amin (3 episodes)
Noah Averbach-Katz
Ryn (3 episodes)
Adil Hussain
Aditya Sahil (3 episodes)
Jake Weber
Zareh (3 episodes)
Bill Irwin
Su'Kal (3 episodes)
Ache Hernandez
Kyheem (3 episodes)
Andreas Apergis
Guardian Xi (3 episodes)
Piotr Michael
Shuttle Computer (voice) (3 episodes)
Adrian Walters
Cadet Taahz Gorev (3 episodes)
Liam Hughes
Young Spock (3 episodes)
Jimmy Chimarios
Polygon (2 episodes)
Chris Obi
T'Kuvma (2 episodes)
Terry Serpico
Brett Anderson (2 episodes)
Devon MacDonald
Service Engineer (1 episode)Engineering Officer (1 episode)
Tyler Evan Webb
Klingon (2 episodes)
Anthony Grant
Er' Toom (1 episode)Klingon Communications Officer (1 episode)
Dwain Murphy
Captain Maddox (2 episodes)
Jeremy Crittenden
Lord Eling (2 episodes)
Hanneke Talbot
Lt. Mann (2 episodes)
Chai Valladares
Lt. Nicola (2 episodes)
Ian Lake
Tolor (2 episodes)
Paul Guilfoyle
Carl (2 episodes)
Elias Toufexis
Cold (1 episode)L'ak (1 episode)
Brendan Beiser
Eli the E.M.H. (2 episodes)
Linford Mark Robinson
Starfleet Captain #1 (1 episode)Captain L'Teis (1 episode)
Harry Judge
Tellarite Admiral (1 episode)Admiral Gorch (1 episode)
Jinny Jacinto
The Monster (2 episodes)
Dorren Lee
Lt. Teemo (2 episodes)
Karen Robinson
Trill Leader Pav (2 episodes)
Roy Samuelson
Emerald Chain Computer (voice) (2 episodes)
Kenneth Welsh
Senna Tal (1 episode)Senna Tal (voice) (1 episode)
Alex McCooeye
Lee'U (2 episodes)
Giovanni Spina
Provost Sta'Kiar (2 episodes)
Daniel Kash
Haz Mazaro (1 episode)Lt. Duggan (1 episode)
Seamus Patterson
Cadet Harral (2 episodes)
Michael Chan
FHQ Ops Officer (2 episodes)
Alisen Down
Starfleet Psychiatrist (2 episodes)
Tara Nicodemo
Admiral Patar (2 episodes)
Clint Howard
Creepy Orion (1 episode)
Katherine Barrell
Stella Grimes (1 episode)
Peter MacNeill
Baron Grimes (1 episode)
Matthew Binkley
Shavo (1 episode)
Andrew Moodie
Jacob (1 episode)
Sheila McCarthy
All-Mother (1 episode)
Sean Connolly Affleck
Lt. Connolly (1 episode)
Melissa George
Vina (1 episode)
Chris Violette
Britch Weeton (1 episode)
Romaine Waite
Troy Januzzi (1 episode)
Thamela Mpumlwana
Young T'Kuvma (1 episode)
Jeffrey Hunter
Captain Christopher Pike (archive footage) (1 episode)
Susan Oliver
Vina (archive footage) (1 episode)
Leonard Nimoy
Spock (archive footage) (1 episode)
Grace Lynn Kung
Psycho (1 episode)
Conrad Pla
Stone (1 episode)
Saad Siddiqui
Straal (1 episode)
Dennis Andres
Engineer Rance (1 episode)
Jordana Blake
Betarian Girl (1 episode)
Simon Northwood
Shuttle Pilot (1 episode)
Kirk Salesman
Klingon (1 episode)
Luke Humphrey
V'Latak (1 episode)
Jonathan Whittaker
Vulcan Director (1 episode)
Izaak Smith
Jogger (1 episode)
Michael Boisvert
Kovil (1 episode)
Morgan Kohan
Weapons Trader (1 episode)
Bree Wasylenko
Shava (1 episode)
Crystal Leger
Klingon (1 episode)
Sam Asante
Senior Guard (1 episode)
Billy MacLellan
Barlow (1 episode)
Loretta Shenosky
Cabot Computer (voice) (uncredited) (1 episode)
Brandon McGibbon
Ithyk the Andorian (1 episode)
Jake Michaels
Ithor the Orion (1 episode)
Zarrin Darnell-Martin
Nurse (1 episode)
Glenn Hetrick
K'Vort (1 episode)
Thom Marriott
Council Member (1 episode)
Kyana Teresa
Doctor (1 episode)
Wole Daramola
Red Eyes (Heavy) (1 episode)
Kevan Kase
Lookout (1 episode)
Jonathan Koensgen
Kal (1 episode)
Lindsay Owen Pierre
Os'ir the Bartender (1 episode)
Adrian Pavone
Ensign Hazmat (1 episode)
Christopher Heyerdahl
Wen (1 episode)
Fodé Bangoura
Alien Merchant (1 episode)
Shawn Campbell
Supervising Inspector (1 episode)
Xavier Lopez
Passing Crew Member (1 episode)
Andrew Shaver
Commissioner Vos (1 episode)
Elana Dunkelman
Disco Engineer #1 (1 episode)
Jake Epstein
Dr. Attis (1 episode)
Ana Sani
Mom (1 episode)
Ava MacKinnon
Daughter #1 (1 episode)
Shazdeh Kapadia
Daughter #2 (1 episode)
R.J. Parrish
Holo Security Officer #1 (1 episode)
Vanessa Burns
Holo Security Officer #2 (1 episode)
Chris Zamat
Holo Officer #1 (1 episode)
Jajube Mandiela
Holo Officer #2 (1 episode)
Daniel Woodrow
Holo Officer #3 (1 episode)
Shannon Lahaie
Tactical Officer (1 episode)
Rosie Simon
Starfleet Ensign (1 episode)
Daniel Jun
Lai (1 episode)
Danijel Mandic
Salvage Regulator (1 episode)
Katherine Trowell
Captain Bandra (1 episode)
Oliver Becker
N'Raj (1 episode)
Stephanie Belding
Shira (1 episode)
Emmanuel Kabongo
V'Kir (1 episode)
Ross Carter
Lt. Haj (1 episode)
Jhaleil Swaby
San (1 episode)
Nelu Handa
Smiling Starfleet Lieutenant Holo (1 episode)
Andrew Hinkson
Regulator (1 episode)
Robert Verlaque
Kelpien Elder Holo (1 episode)
Danny Waugh
Vulcan Holo (1 episode)
Alexander Mandra
Avryz (1 episode)
Lamont James
Regulator Guard #1 (1 episode)
Lisa Berry
Kanak (1 episode)
Alain Chanoine
Regulator Escort #1 (1 episode)
Farhang Ghajar
Bridge Regulator (1 episode)
Rodrigo Fernandez-Stoll
Nalas (1 episode)
Jodi Jahnke
Kelpien Council Member #1 (1 episode)
David Sobolov
Ba'ul Council Member #1 (1 episode)
Catherine Trowell
Starfleet Captain #2 (1 episode)
Ayesha Mansur Gonsalves
J'Vini (1 episode)
Khalil Abdul Malik
Credence First Officer (1 episode)
Myriam Côté
Qowat Milat Nun (1 episode)
Amanda Arcuri
Cadet Val Sasha (1 episode)
Patrick Haye
Ferin (1 episode)
Nck Name
Lt. Callum (1 episode)
Michael Greyeyes
Felix (1 episode)
Sarah Booth
Luda (1 episode)
Jonathan Goad
Magistrate (1 episode)
Sochi Fried
Akaali Woman (1 episode)
Sima Sepehri
Lt. Adhar (1 episode)
Alireza Shojaei
Inmate #1 (1 episode)
Aldrin Bundoc
Inmate #2 (1 episode)
Rothaford Gray
Book's Father (1 episode)
Ivan Lopez
Ensign Cortez (1 episode)
Jason Gosbee
Mat'trub (1 episode)
Emmanuel John
FHQ Security Officer (1 episode)
Claudia Jurt
Zakari (1 episode)
Jeff Kassel
Referee (1 episode)
Nabil Khatib
Beefy Guy (1 episode)
Warren Scherer
Kurr (1 episode)
Oksana Sirju
Cashier (1 episode)
Osric Chau
Oros (1 episode)
Christopher Allen
Orion Guard (1 episode)
Calyx Passailaigue
Engineer #1 (1 episode)
Jas Dhanda
Engineer #2 (1 episode)
Jahkeil Goldson
Science Officer (1 episode)
Stacey Abrams
President of Earth (1 episode)
Emmanuel John
FHQ Security Officer (1 episode)
Jean Paul Najm
FHQ Security Guard (1 episode)
Dee Pelletier
Talosian #2 (1 episode)
Rob Brownstein
The Keeper (1 episode)
Jon De Leon
Section 31 Engineer (1 episode)
Antonio Ortega
Engineer (1 episode)
Taylor Martin
House of Kor Klingon #5 (1 episode)
Eve Harlow
Malinne Ravel (1 episode)
Daniel DeSanto
Kurr's Manager (1 episode)
Christine L. Nguyen
Disco Engineer #2 (1 episode)
Noah Davis
Lieutenant (2053) (voice) (1 episode)
Claire Qute
Teen May Hologram (1 episode)
Kiara Alondra Groulx
Rose (1 episode)
Xavier Sotelo
Captain Diego Vela (1 episode)
Javier Botet
Ba'ul (1 episode)
Mark Pellington
Ba'ul (voice) (1 episode)
Tyler Hynes
Stephen (1 episode)
Jason Anthony
Control Computer (voice) (1 episode)
Kenric Green
Mike Burnham (1 episode)
Ian James Corlett
Section 31 Computer (voice) (1 episode)
Byron Abalos
Trainee #1 (1 episode)
Olivia Croft
Trainee #2 (1 episode)
Art 4
Greg Chown
Art Direction (1 episode)
Mark Steel
Art Direction (1 episode)
Rob McCallum
Storyboard Artist (1 episode)
Matt Middleton
Art Direction (1 episode)
Camera 9
Glen Keenan
Director of Photography (5 episodes)
Colin Hoult
Director of Photography (4 episodes)
Franco Tata
Second Unit Director of Photography (2 episodes)Director of Photography (1 episode)
Crescenzo G.P. Notarile
Director of Photography (2 episodes)
Philip Lanyon
Director of Photography (1 episode)
François Daignault
Camera Operator (1 episode)
Darran Tiernan
Director of Photography (1 episode)
Robert DaPrato
First Company Grip (1 episode)
Andrew Stretch
First Assistant "A" Camera (1 episode)
Costume & Make-Up 4
Kimberly Cotton
Assistant Costume Designer (1 episode)
Megan Oppenheimer
Assistant Costume Designer (1 episode)
Damion Saliani
Assistant Costume Designer (1 episode)
Gersha Phillips
Costume Design (1 episode)
Crew 30
Arlene Halpenny-Heeley
Cast Driver (15 episodes)
Hubert Boorder
Fight Choreographer (5 episodes)Stunts (2 episodes)
Christopher McGuire
Stunt Coordinator (6 episodes)
Justin Howell
Stunts (4 episodes)
Nicole Dickinson
Stunt Double (3 episodes)Stunts (1 episode)
Melanie Phan
Stunt Double (3 episodes)
Geoff Meech
Stunt Double (3 episodes)
Adam Winlove-Smith
Stunts (3 episodes)
Graeme Guthrie
Stunts (1 episode)Stunt Double (1 episode)
Jason Lee Bell
Stunts (1 episode)Stunt Double (1 episode)
Mustafa Bulut
Stunt Double (1 episode)Stunts (1 episode)
Steve Gagne
Stunts (1 episode)Stunt Double (1 episode)
Neil Adams
Stunts (1 episode)
Stephannie Hawkins
Stunt Double (1 episode)
Nick Alachiotis
Stunts (1 episode)
Christine Ebadi
Stunt Double (1 episode)
Ilan Rosenberg
Stunts (1 episode)
Christina Pitts Jazzar
Associate Choreographer (1 episode)
Scheryl W Brown
Stunt Double (1 episode)
John MacDonald
Stunts (1 episode)
Julian Lewis
Stunts (1 episode)
Amy Szoke
Stunts (1 episode)
Dajon Durant
Stunt Double (1 episode)
Simon Northwood
Stunts (1 episode)
Thomas Kane
Stunt Double (1 episode)
Ana Shepherd
Stunts (1 episode)
James Eddy
Stunts (1 episode)
Julie St-Louis
Stunts (1 episode)
Keith Barnes
Driver (1 episode)
Directing 40
Olatunde Osunsanmi
Director (13 episodes)
Jonathan Frakes
Director (7 episodes)
Douglas Aarniokoski
Director (5 episodes)
Kieffer Moxness
Third Assistant Director (5 episodes)
Ross Vivian
Third Assistant Director (5 episodes)
Maja Vrvilo
Director (3 episodes)
Hanelle M. Culpepper
Director (3 episodes)
Kevin Hourigan
Second Assistant Director (3 episodes)
Felix Gray
First Assistant Director (3 episodes)
Christopher J. Byrne
Director (3 episodes)
David Barrett
Director (2 episodes)
Akiva Goldsman
Director (2 episodes)
Jeff Muhsoldt
Second Assistant Director (2 episodes)
Patrick Tidy
First Assistant Director (2 episodes)
T.J. Scott
Director (2 episodes)
Marta Borowski
Script Supervisor (1 episode)
Woody Sidarous
First Assistant Director (1 episode)
Ben Marrello
Second Assistant Director (1 episode)
Libby Hodgson
First Assistant Director (1 episode)
David Solomon
Director (1 episode)
John Scott
Director (1 episode)
Deborah Kampmeier
Director (1 episode)
Omar Madha
Director (1 episode)
Alex Kurtzman
Director (1 episode)
Adam Kane
Director (1 episode)
Andi Armaganian
Director (1 episode)
David Semel
Director (1 episode)
Marta Cunningham
Director (1 episode)
Beau Ferris
First Assistant Director (1 episode)
John Ottman
Director (1 episode)
Rita Colucci
Second Assistant Director (1 episode)
Lisa Burling
Script Supervisor (1 episode)
Jon Dudkowski
Director (1 episode)
James Dalton
Third Assistant Director (1 episode)
Jeffrey W. Byrd
Director (1 episode)
Chloe Domont
Director (1 episode)
Emmanuel Osei-Kuffour, Jr.
Director (1 episode)
Norma Bailey
Director (1 episode)
Editing 6
Jon Dudkowski
Editor (6 episodes)
Scott Gamzon
Editor (3 episodes)
Andrew Coutts
Editor (2 episodes)
Chad Rubel
Editor (2 episodes)
John Wesley Whitton
Editor (1 episode)
Steve Haugen
Editor (1 episode)
Lighting 2
Erin Palmer
Lighting Technician (27 episodes)
Heinz Gloss
Gaffer (3 episodes)
Production 14
Alex Kurtzman
Executive Producer (65 episodes)
Gretchen J. Berg
Executive Producer (65 episodes)
Aaron Harberts
Executive Producer (65 episodes)
Heather Kadin
Executive Producer (65 episodes)
Rod Roddenberry
Executive Producer (65 episodes)
Trevor Roth
Executive Producer (65 episodes)
Bryan Fuller
Executive Producer (65 episodes)
Akiva Goldsman
Executive Producer (65 episodes)
David Till
Production Manager (2 episodes)
Dana N. Wilson
Associate Producer (1 episode)
B.E. Sharp
Production Manager (1 episode)
Phillip Barker
Production Designer (1 episode)
Emily Cook
Casting Associate (1 episode)
Debbie Van Dusen
Production Accountant (1 episode)
Sound 2
Sean Armstrong
Boom Operator (1 episode)
Writing 36
Sean Cochran
Writer (1 episode)Teleplay (2 episodes)Story (3 episodes)Executive Story Editor (4 episodes)
Brandon Schultz
Writer (4 episodes)Staff Writer (5 episodes)
Michelle Paradise
Writer (9 episodes)
Alan B. McElroy
Writer (4 episodes)Story (2 episodes)Teleplay (2 episodes)
Chris Silvestri
Staff Writer (5 episodes)Writer (3 episodes)
Anthony Maranville
Writer (3 episodes)Staff Writer (5 episodes)
Gretchen J. Berg
Teleplay (2 episodes)Writer (1 episode)Story (4 episodes)
Alex Kurtzman
Writer (7 episodes)
Aaron Harberts
Writer (1 episode)Teleplay (2 episodes)Story (4 episodes)
Erika Lippoldt
Writer (4 episodes)Story (2 episodes)
Bo Yeon Kim
Story (2 episodes)Writer (4 episodes)
Jenny Lumet
Writer (6 episodes)
Anne Cofell Saunders
Writer (5 episodes)
Ted Sullivan
Writer (3 episodes)Teleplay (1 episode)
Kirsten Beyer
Writer (3 episodes)
Terri Hughes
Writer (3 episodes)
Bryan Fuller
Writer (1 episode)Story (2 episodes)
Kenneth Lin
Writer (2 episodes)
Akiva Goldsman
Story (2 episodes)
Aron Eli Coleite
Writer (2 episodes)
Jesse Alexander
Writer (2 episodes)
Jordon Nardino
Writer (1 episode)Story (1 episode)
Kyle Jarrow
Writer (2 episodes)
Andrew Colville
Writer (1 episode)Teleplay (1 episode)
Carlos Cisco
Writer (1 episode)
Dan Dworkin
Writer (1 episode)
Kemp Powers
Writer (1 episode)
James Duff
Story (1 episode)
Joe Menosky
Writer (1 episode)
Kalinda Vazquez
Teleplay (1 episode)
Glenise Mullins
Writer (1 episode)
Eric J. Robbins
Writer (1 episode)
Lisa Randolph
Writer (1 episode)
Jay Beattie
Writer (1 episode)
Vaun Wilmott
Teleplay (1 episode)
Craig Sweeny
Teleplay (1 episode)